Flottsbro är först ut att öppna
Tänk att snön har kommit till stan. Det känns nästan för bra för att vara sant. Om två dagar är det julafton och det kommer att bli en kall vit jul för alla stockholmare!
Pratade precis med Flottsbro som berättar att de öppnar delar av backen i morgon. Dessutom är det 20% på liftkortet hela dagen för alla som åker dit för ett premiäråk. De andra backarna kommer även de att öppna inom loppet av en vecka. Mitt tips är att spana in respektive backes hemsida för den absolut senaste informationen. De flesta backarna har även utökade öppettider på lovet, vilket kan vara bra att ha lite koll på!
Bilden är från Flottsbro. Det är deras nya fina sittlift som knappt har blivit använd förra året då det har varit så varma vintrar på senaste tiden. Mitt tips är att testa en backe nu över lovet. Det är värsta fjällenkänslan på många av ställena.
Flottsbro är en personlig favvis med värdshus vid backen, skiduthyrning (som man kan boka via nätet i förväg) och även bra pulkabackar närheten om inte alla åker skidor.
Ta det lugnt i backen och glöm inte hjälmen!









